Pletenie z papiera

Z papiera sa nedá pliesť? Veľký omyl! Táto nová a moderná záľuba (nielen novopečených mamičiek) osloví určite každého, kto hľadá inšpiráciu na voľný čas. Alebo si chce originálne vyzdobiť domácnosť.

Podstata pletenia spočíva v tom, že využívame zbytkový papier z domu (staré letáky, noviny), ktorý následne rolujeme do úzkych paličiek. S nimi potom manipulujeme podľa návodu a vytvárame košíky, košíčky a rôzne iné dekorácie. Ide v podstate o akýsi ekologický a nový druh košikárstva – akurát, že nepotrebujete prúty, stačí zbehnúť do pivnice po starý papier.

Výrobky z papiera sa následne farbia a lakujú. Prípadne ich možno dozdobiť mašľami, korálkami, či vzorovaným kartónovým dnom. Pletenie vyžaduje trpezlivosť, fantáziu a samozrejme - voľný čas. Pevne verím, že osloví aj vás.

 

Čo k pleteniu potrebujete?

 

Všetky potrebné veci sa dajú ľahko zohnať v obchodoch s farbami, v papiernictvách alebo v obchodíkoch zameraných na ručné práce. Každý začiatočník by však mal mať:

- staré noviny, letáky, telefónne zoznamy, .... (v podstate akýkoľvek papier, len aby nebol lesklý, ťažšie sa s ním manipuluje a zle sa farbí)

- lep (tuhý v tyčinke na lepenie ruličiek, tekutý na konečné úpravy, napr. na zalepenie osnovných ruličiek pri uzávierke)

- lepiacu pištoľ a náplne do nej (uľahčuje lepenie problémových miest)

- špajdle

- nožnice

- štetce na nanášanie farby a laku

- štipce na prádlo (zachytíme si s nimi osnovné ruličky o formu)

- farby, moridlá, laky (všetky na drevo, vodou riediteľné) značky farieb napr. Akryl, Slovakryl, ... moridlá napr. Druchema, Lazurol, ....

- ozdoby na výrobu – mašle, korálky, kvety (podľa fantázie)